INFOLINIA 0801 005 095
Kwitariusz dla edukacji
Program Ewidencja Opłat (Kwitariusz) służy do ewidencjonowania obecności i nieobecności dzieci, a tym samym do obliczania opłaty pobieranej za dzieci z tytułu uczęszczania do przedszkola. Program Kwitariusz uwzględnia opłatę stałą, opłatę za wyżywienie - wsad do kotła i koszt przygotowania posiłków w przedszkolu oraz opłaty dodatkowe. W programie istnieje możliwość dokonywania odliczeń. Program Ewidencja Opłat (Kwitariusz) nalicza odpowiednią należność do zapłaty. Intendent nie musi już wypisywać kwitków dla rodziców, można je wydrukować z programu. Oczywiście w programie istnieje możliwość drukowania zestawień, np. osobodni, naliczania odsetek itd. Program jest niezbędnym narzędziem usprawniającym pracę intendenta w przedszkolu. Istnieje wersja programu ze żłobkiem.
Przegląd najważniejszych funkcji programu Kwitariusz:
-
Kartoteka Grupy
W celu założenia poszczególnych grup należy kliknąć przycisk "Grupy" a następnie "Nowa". Pojawi się okno Dodawanie grupy.
W oknie tym wpisujemy nazwę grupy, wypełniamy opis, np. dzieci w wieku od 3 do 4 lat, następnie wybieramy, czy jest to grupa przedszkolna czy żłobek przez kliknięcie na białe kółko - znajduje się obok Przedszkole lub Żłobek, następnie wpisujemy imię i nazwisko Opiekuna. W celu zapisu danych klikamy Zapisz, jeśli nie chcemy Zapisać, klikamy Zamknij.
-
Kartoteka Dzieci
Aby założyć kartotekę dziecka, należy wybrać Dzieci, a następnie kliknąć Nowy.
Wpisujemy tutaj w odpowiednich polach dane dziecka, tj. imię, nazwisko, ulicę, kod, miejscowość, datę i miejsce urodzenia oraz uwagi.
Na zakładce Rodzic/Opiekun można wpisać dane dotyczące opiekunów dziecka takie jak imię, nazwisko, ulica itd. Jeżeli Państwo nie potrzebują wypełniać tych danych, należy przejść do zakładki Grupa, gdzie wybieramy grupę, do której uczęszcza dziecko.
Następnie klikamy na zakładkę Opłaty.
Tu wybieramy opłaty, które są przyporządkowane do danego dziecka.
Jeżeli dziecko korzysta z wyżywienia klikamy na pusty kwadrat (zaznaczamy ptaszkiem).
Wybieramy z kalendarza od kiedy do kiedy korzysta z wyżywienia. Jeśli korzysta bezterminowo zaznaczamy ptaszkiem, jeśli do określonego dnia wybieramy datę z kalendarza.
Wybieramy posiłki, z których korzysta dziecko przez kliknięcie myszką w odpowiedni kwadrat.
Dalej wpisujemy dzienną liczbę godzin, procent opłaty stałej i opłaty za wyżywienie oraz kwotę zwolnienia za wyżywienie, jeżeli wynosi 0, wpisujemy 0. Możemy również przyporządkować dziecku odpowiednie zajęcia dodatkowe.
-
Tworzenie nowego miesiąca.
Aby utworzyć nowy miesiąc, klikamy Dziennik, Otwórz nowy miesiąc, Żłobek.
Pojawi się okno Otwieranie nowego miesiąca.
Wybieramy z menu rozwijalnego miesiąc, jaki ma być utworzony. Przy rozpoczynaniu pracy z programem i zakładaniu pierwszy raz nowego miesiąca wpisujemy w odpowiednich polach kwotę opłaty stałej, minimalną liczbę godzin oraz opłatę za poszczególne posiłki. Program sam oblicza dzienną stawkę. Dalej wpisujemy kwotę za wyżywienie i jaki jest zwrot za wyżywienie w przypadku nieobecności. Jeżeli nalicza się odsetki, należy wpisać oprocentowanie jakiemu podlegają. Następnie należy wybrać z kalendarza datę będącą terminem płatności.
Uwaga!!!
Po utworzeniu pierwszy raz danego miesiąca, np. Stycznia, przy tworzeniu kolejnego miesiąca program sam wczyta sobie dane z miesiąca, który utworzyliśmy wcześniej, czyli nie musimy nanosić za każdym razem danych. Tzn. jeżeli tworzymy maj, a utworzony był już kwiecień, przy tworzeniu maja zostaną wczytane dane z kwietnia itd.
Jeżeli zmienią się dane np. dzienna stawka, opłata stała itd, wówczas przy zakładaniu miesiąca z wczytanymi danymi zawsze możemy wpisać nowe dane.
W kalendarzu zaznaczamy ptaszkiem dni, które są wolne (nie trzeba zaznaczać sobót i niedziel).
-
Zaznaczanie nieobecności dziecka w miesiącu (Dziennik Aktualny)
Aby zaznaczyć nieobecność dziecka w miesiącu, należy wejść w Dziennik, Aktualny.
Następnie wybrać dziecko, które było nie obecne. Możemy wybrać je poprzez klikniecie na dane dziecko – podświetli się na niebiesko lub przez przycisk Szukaj wg. Wybieramy według jakiego kryterium chcemy wyszukać np. nazwisko, wpisujemy w następnym polu nazwisko lub pierwsze litery nazwiska.
Zaznaczamy ptaszkiem, dni, w którym było nieobecne oraz czy odliczać wyżywienie. Klikamy Zapisz, by zapisać nieobecność danemu dziecku. Jeśli chcemy przyporządkować nieobecność i odliczenie nowemu dziecku, znów wybieramy dziecko – podświetli się na niebiesko i w dzienniku zaznaczamy nieobecność i odliczenie.
Uwaga!!!
Pozostałe pola np. Dzienna liczba godzin, od kiedy korzysta z wyżywienia itd. program generuje sam automatycznie na podstawie wcześniej wpisanych przez nas ustawień. Pola zatem są nieaktywne.
-
Zestawienia płatności.
Aby wejść w zestawienia, klikamy Zestawienia, a potem Płatności.
Aby wybrać, za który miesiąc chcemy robić zestawienie należy wybrać miesiąc z menu rozwijalnego – kliknąć na strzałkę, możemy również wybrać grupę, dla której robimy zestawienie (również wybieramy grupę z menu rozwijalnego grupy). Możemy zobaczyć zestawienie zapłaconych – klikamy na biały kwadrat obok Zapłacone, analogicznie postępujemy jak chcemy zobaczyć niezapłacone, wszyscy, odchodzące. Aby przejść do wszystkich, klikamy Wszyscy.
-
Zestawienia rozliczenie dziecka.
Aby wejść w zestawienie rozliczenia dziecka, należy kliknąć na Zestawienia, Rozliczenia Dziecka. Pojawi się okno Wybór dziecka do rozliczenia. I tu klikamy na dziecko, którego chcemy mieć zestawienie rozliczenia – podświetli się na niebiesko (możemy je też wybrać przez Szukaj wg i w następnym polu wpisać jego nazwisko lub pierwsze litery nazwiska), a następnie klikamy na Wybierz.
Pojawi się okno z widocznym zestawieniem danego dziecka, możemy je wydrukować – klikamy Drukuj Zestawienie i postępujemy analogicznie jak przy drukowaniu zestawienia płatności, tj. klikamy na ikonę drukarki, okno zamykamy przyciskiem Zamknij.
-
Zestawienie do Księgowości
Aby wejść w to zestawienie, klikamy Zestawienie, Do księgowości. Pojawi się okno poniżej. Tu również możemy wybrać miesiąc, za jaki chcemy zobaczyć zestawienie.
-
Rejestracja płatności
Aby wejść w Rejestracja płatności, klikamy Płatności, Rejestracja. Następnie wybieramy miesiąc, za który chcemy dokonać rejestracji płatności – wybieramy z menu rozwijalnego, potem klikamy na dziecko, za które chcemy zarejestrować płatność – podświetli się na niebiesko, potem na przycisk Rejestruj płatność.Pojawi się nowe okno Rejestracja zapłaty za przedszkole. Gdy wpiszemy kwotę i wybierzemy datę z kalendarza, klikniemy na Zapisz, zarejestrujemy płatność. Uwaga!!! Jeśli chcemy wydrukować rodzicowi potwierdzenie wpłaty wówczas najpierw zaznaczamy ptaszkiem pusty kwadrat obok Potwierdzenie Zapłaty, potem klikamy na Rejestruj płatność. Zaznaczając ptaszek w kwadracie obok Odchodzące możemy zobaczyć rejestrację płatności za dzieci Odchodzące, na Zapłacone wykaz dzieci, za które uiszczono opłatę, na Niezapłacone wykaz dzieci, za które nie uiszczono opłaty. Aby przejść do pełnej listy dzieci, klikamy Wszyscy.
Serdecznie Zapraszamy !!!
Do programów dołączona jest instrukcja obsługi w wersji multimedialnej, czyli oglądamy i słuchamy. Filmy te znajdują się na płycie z programami oraz w internecie. Filmy podzielone są na etapy, z których każdy trwa ok 15-20 min. Programy są bardzo szczegółowo omówione w filmach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może łatwo wdrożyć program oglądając instrukcję a w przypadku dodatkowych pytań może skontaktować się z naszą pomocą techniczną 58 661 74 21.
Pomoc techniczna jest bezpłatna, bez żadnych limitów.
Wymagania systemowe:
-
dowolny komputer z systemem Windows 98/2000/Me/XP/Vista/7/8/10,
-
ok 100MB wolnego miejsca na dysku,
-
dowolna drukarka.
Producent:
NET-KOMP Usługi Informatyczne
Wyślij zapytanie
Zamów program
Pobierz demo
INFOLINIA 0801 005 095
INFOLINIA 0801 005 095
Programy żywieniowe do edukacji - technik żywienia i gospodarstwa domowego, technolog żywienia,.
Programy Wikt Pro to doskonałe narzędzie edukacyjne. Umożliwia on realizację Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2005 roku (Dziennik Ustaw 2005,nr 26, poz. 217) mówiącego m.in. o posiadaniu licencyjnego oprogramowania dla celów edukacyjnych, przeznaczonego do kształcenia zawodowego, np: dietetyka, technika żywienia. Tym samym umożliwia realizację zadań z Informatorów Edukacyjnych ogłoszonych w 2005 przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Program żywieniowy Wikt Pro:
-
Umożliwia planowanie i ocenianie jadłospisów indywidualnych i zbiorowych dla różnych grup ludności: dla dzieci. młodzieży, kobiet ciężarnych, karmiących, osób dorosłych;
-
zawiera najnowsze obowiązujące normy żywienia nakazane przez IŻŻ;
-
zawiera normy wyżywienia - racje pokarmowe;
-
zawiera skład i wartości odżywcze produktów spożywczych;
-
przedstawia zawartość składników odżywczych w przygotowanym posiłku (posiłkach), co istotne, w przeliczeniu na jedną osobę;
-
porównuje zawartość składników odżywczych do norm żywieniowych i wskazuje ich nadmiar lub niedobór;
-
sporządza odpowiednią dokumentację żywieniową, powstałą według zaleceń sanepidów, IŻŻ, dzięki czemu jest ona odpowiednia dla dietetyków przedszkoli, szkół, szpitali, domów pomocy, domów dziecka, zakładów poprawczych itd.
Program Wikt doskonale wspomaga pracę Intendenta i Dietetyka. Daje mu 100 % gwarancję ułożenia prawidłowego jadłospisu, ponieważ wszystkie obliczenia zostały sprawdzone przez Instytut Żywności, ponadto na odpowiedniej wersji programu pracują również pracownicy sanepidów, którzy w programie kontrolują placówki podrzędne.
W programie Wikt Intendent może:
-
ułożyć jadłospis od jednego posiłku do dekady (zgodnie z wytyczną sanepidu);
-
dla nieskończenie dużej grupy osób;
-
dla dzieci w wieku przedszkolnym (odpowiedni mnożnik i odpowiednie normy),
-
sprawdzić poprawność jadłospisu wobec aktualnych wymagań sanepidu,
-
obliczyć kalorie przygotowanych posiłków, ich pozostałą wartość odżywczą.
Program stołówkowy Wikt pozwala spełnić wymagania sanepidu, ponieważ:
-
zawiera normy żywienia dla dzieci w wieku przedszkolnym,
-
normy wyżywienia dla dzieci w wieku przedszkolnym,
-
wszystkie obliczenia wychodzą w przeliczeniu na jedno dziecko i porównywane są z aktualnymi normami dla dzieci chodzących do przedszkola, dzięki czemu Intendent wie, czy jadłospis ułożony jest poprawnie, czy nie, ponadto widzi jakich wartości odżywczych jest za dużo lub za mało, ile powinno ich być.
-
Często Intendenci przekazują wydruk z programu Wikt do sanepidu razem z wydrukiem raportu żywieniowego wydrukowanego z programu Spiżarnia.
Uwaga!!! Program uwzględnia wszelkie straty talerzowe i technologiczne, dzięki czemu dajemy Państwu gwarancję prawidłowych obliczeń, które zostały sprawdzone przez odpowiednią katedrę Instytutu Żywności.
Przegląd najważniejszych elementów programu:
-
Analiza prosta dla osób zdrowych
-Wprowadzanie danych – zakładka Ogólne
Aby program przeprowadził badanie dla osób zdrowych, klikamy na Analiza, a następnie wybieramy Dla osób zdrowych. Wyświetli się okno analizy. W oknie tym należy wypełnić wszystkie pola. Jako numer analizy wpisujemy dowolnie nadany przez siebie numer, możemy tu wpisać również imię i nazwisko osoby badanej lub dowolne słowo.
Następnie klikamy na Znajdź, by wpisać nazwę swojej lub obcej placówki (obcą placówkę
wpisują przede wszystkim sanepidy, które analizują różne placówki, akademie, dietetycy
zazwyczaj wpisują tylko własną jedną placówkę, w której pracują lub którą prowadzą).
W wyświetlonym oknie dodajemy nową placówkę przez przyciśnięcie przycisku Dopisz, następnie wpisujemy dane i przyciskamy Zapisz i Zamknij. Możemy również wybrać placówkę, którą wcześniej wprowadzaliśmy, w tym celu klikamy myszką na nazwie placówki – podświetli się na niebiesko, i przyciskamy przycisk Zatwierdź. Istnieje możliwość modyfikacji danych wcześniej wprowadzonej placówki, w tym celu naciskamy przycisk Popraw.
Następnie w polu Od i Do klikamy myszką i wybieramy na wyświetlonym kalendarzu datę - są to dni, w których dany jadłospis obowiązuje. Może być to maksymalnie 10 dni (czyli dekada), jeden dzień lub kilka dni.
-Wprowadzanie danych – zakładka Osoby/Normy
Klikamy na zakładkę Osoby, by wypełnić informację odnośnie żywionych osób.
W oknie tym zaznaczamy ptaszek w pustym polu obok Dzieci w żłobku i przedszkolu, jeżeli
analiza będzie dotyczyła żywienia dzieci w żłobku i w przedszkolu, ale dla całego dnia –
pojawi się wówczas automatycznie mnożnik normy 75% (25% jest przeznaczone dla kolacji jedzonej w domu), jeśli zaś będziemy planować obiad jednodaniowy wówczas zaznaczamy ptaszkiem pole obok Obiad jednodaniowy – automatycznie zmienią się przeliczniki. Jeśli planowane żywienie nie dotyczy żadnej z wymienionej opcji, wówczas nic nie klikamy, mnożniki zostają tak jak są.
Klikamy na dzień pierwszy. Pojawi się okno Posiłki. W oknie tym klikamy na odpowiedni posiłek – zakładkę, by wpisać informację odnośnie żywionych osób. Jeżeli mają być robione obliczenia np. dla obiadu, klikamy na zakładkę obiad. Jeżeli mają być to obliczenia robione dla całego dnia w domyślnie ustawionej zakładce (I śniadanie) klikamy na plus znajdujący się w kolumnie Cały dzień.
Pojawi się okno Wprowadzanie danych odnośnie norm.
W kolumnie Liczba osób wpisujemy liczbę osób, dla których przeprowadzamy badanie.
Następnie klikamy na plus, by wyświetliły się nam normy dla osób zdrowych.
Klikamy na odpowiednią grupę (normę) – podświetli się na niebiesko, następnie klikamy
Zatwierdź.
Uwaga!!! Jeżeli chcemy wybrać własną normę, zaznaczamy ptaszek przy Własna (kolumna Baza norm).
Po zatwierdzeniu normy wyświetli się okno Wprowadzanie danych odnośnie norm, w którym
zatwierdzamy raz jeszcze wprowadzoną normę klikając na Zatwierdź. Jeżeli nie chcemy jej
zatwierdzić, klikamy Anuluj.
-Wprowadzanie danych – zakładka Produkty
Po kliknięciu na zakładkę produkty wyświetli się okno jak poniżej.
By wypełnić informacje o produktach na pierwszy dzień, klikamy na zakładkę Pierwszy.
Zaznaczamy, czy wprowadzane produkty będą to produkty rynkowe, czy jadalne (domyślnie
są to rynkowe), potem klikamy na Wybór produktów.
Pojawi się nowe okno Wybór produktów. W oknie tym najpierw zaznaczamy, czy produkty te
będą przeznaczone na cały dzień, czy na poszczególne posiłki.
Następnie dodajemy produkty. By dodać produkt możemy go wyszukać przez wpisanie
pierwszych liter w polu szukaj lub klikając na grupę produktu, do której on należy.
Po wybraniu produktu wpisujemy w polu Ilość jego ilość i klikamy na Zatwierdź. W ten
sposób dodajemy po kolei następne produkty – szukaj (lub klikamy na grupę, potem produkt,
wpisujemy ilość i Zatwierdź).
Po dodaniu wszystkich produktów klikamy Zapisz.
-
Generowanie wyników dla osób zdrowych – analiza prosta
Aby zobaczyć wyniki analizy, klikamy na Raport, Analiza prosta.
Otworzy się okno Wybór zakresu analizy, w którym możemy ustawić dla jakiego posiłku/ów, okresu program ma robić badanie, jeżeli badanie ma być prowadzone dla całego wprowadzonego przez nas zakresu, klikamy w zakładce Całość na wybraną przez nas grupę posiłków.
Jeżeli analiza ma dotyczyć posiłku z konkretnego dnia, np. śniadania z trzeciego dnia,
klikamy na zakładkę Dzień 3, potem wybieramy I śniadanie.
Po kliknięciu Zatwierdź, pojawi się okno przedstawiające wyniki dla badanego przez nas
jadłospisu dla wpisanej grupy osób.
Oczywiście istnieje możliwość wydrukowania powyższego zestawienia. Można także eksportować to zestawienie do innego formatu, np. PDF.
-
Analiza dla osób chorych
Tutaj mogą ułożyć Państwo diety dla osób chorych – wyniki zostaną porównane z normami,
mogą to Państwo również zrobić w Analizie bez norm – patrz dalszy punkt.
Aby przeprowadzić analizę dla osób chorych, należy wejść w Analiza, Dla osób chorych.
Pojawi się okno z zakładkami Ogólne, Osoby/Normy, Produkty.
Zasada wprowadzania informacji o liczbie osób chorych, przyporządkowania im norm, planowania dla nich produktów jest identyczna jak w przypadku przeprowadzania analizy dla osób zdrowych. Równie identyczna jest zasada generowania i drukowania przez program analizy prostej, wg. grup i analizy szczegółowej, wszystkie kroki postępowania opisane zatem zostały w analizie dla osób zdrowych. Należy pamiętać, że analiza dla osób chorych zawiera normy dla osób chorych, dla osób zdrowych normy dla osób zdrowych, kroki działania są zaś identyczne w obu przypadkach.
-
Receptury
Aby sporządzić recepturę, należy wejść w HACCP, Receptura.
Wyświetli się okno zakładki Ogólne, w którym wypełniamy kolejne pola, prócz Nazwa zakładu/adres – program sam generuje nazwę zakładu, są to dane Państwa placówki. Kolejno wypełniamy Numer dokumentu to nadany przez nas numer, wypełniamy dalej Księgę HCCP, Tytuł – wszystkie pola kolejno, tylko datę utworzenia receptury i identyfikację konsumenta wypełniamy z menu rozwijalnego (datę utworzenia receptury – z kalendarza, identyfikację konsumenta – z opcji do wyboru). W przynależności do grupy potraw wpisujemy np. Zupy, jeśli jest to np. Zupa pomidorowa, następnie wpisujemy wielkość porcji jednostkowej potrawy np. 250 g, a w liczbie porcji wpisujemy liczbę porcji, którą przygotowujemy.
Po wypełnieniu wszystkich pól w zakładce Ogólne klikamy na zakładkę Lista składników dla
1 porcji. Otworzy okno, w którym klikamy na Wybór produktów – otworzy się okno Wybór produktów. Zasada wprowadzania produktów jest identyczna jak przy wprowadzaniu produktów w Analizie Prostej dla osób zdrowych ( patrz analiza prosta dla osób zdrowych).
Po wprowadzeniu wszystkich produktów klikamy Zapisz, powrócimy do okna zakładki Lista
składników dla 1 porcji, w którym możemy jeszcze wpisać produkty alergiczne.
Następnie klikamy na zakładkę Sposób przygotowania potrawy i wypełniamy tu wszystkie
pola.
Po wypełnieniu wszystkiego klikamy na zakładkę Informacja żywieniowa dla 1 porcji potrawy – otworzy się okno jak poniżej.
Należy pamiętać, aby zapisać recepturę – w tym celu klikamy Zapisz, pojawi się okno Dane
zapisane – klikamy OK. Tutaj możemy wydrukować recepturę – klikamy na Raport, pojawi się podgląd całej receptury, który, aby wydrukować klikamy na ikonę drukarki.
Aby zamknąć okno całej receptury, klikamy Zamknij.
Użytkownicy programu Wikt to pracownicy:
-
sanepidów,
-
szpitali,
-
akademii medycznych,
-
sanatoriów,
-
ponadto Intendenci:
-
szkół,
-
przedszkoli,
-
żłobków,
-
ośrodków szkolno-wychowawczych,
-
domów wczasów dziecięcych itd
Dzięki programowi Intendent ma pewność, że jego jadłospis jest prawidłowy pod względem kalorii i wartości odżywczych i dostosowany do aktualnych wymagań sanepidu. Nasza współpraca z Instytutem ponadto w 100 % gwarantuje, że w przypadku nowych wyznaczników pojawią się one w programie.
Doskonałym dopełnieniem programu Wikt jest program magazynowy Spiżarnia.
Serdecznie Zapraszamy !!!
Do programów dołączona jest instrukcja obsługi w wersji multimedialnej, czyli oglądamy i słuchamy. Filmy te znajdują się na płycie z programami oraz w internecie. Filmy podzielone są na etapy, z których każdy trwa ok 15-20 min. Programy są bardzo szczegółowo omówione w filmach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może łatwo wdrożyć program oglądając instrukcję a w przypadku dodatkowych pytań może skontaktować się z naszą pomocą techniczną 58 661 74 21.
Pomoc techniczna jest bezpłatna, bez żadnych limitów.
Wymagania systemowe:
-
dowolny komputer z systemem Windows 98/2000/Me/XP/Vista/7/8/10,
-
ok 100MB wolnego miejsca na dysku,
-
dowolna drukarka.
Producent:
NET-KOMP Usługi Informatyczne
Wyślij zapytanie
Zamów program
Pobierz demo
INFOLINIA 0801 005 095
INFOLINIA 0801 005 095
Wikt dla firm cateringowych
Program Wikt (wersja dla firm cateringowych)- przeznaczony jest dla dietetyków, pracujących w szpitalu. System umożliwia zaplanowanie i ułożenie jadłospisów osobom planującym i oceniającym żywienie. Program oblicza zawartość kaloryczną i innych wartości odżywczych w przygotowanym jadłospisie. Program został specjalnie przygotowany dla dietetyków pracujących w szpitalach, ponieważ oblicza zawartość odżywczą 87 składników odżywczych, dzięki czemu jest odpowiedni do planowania posiłków dla osób cierpiących na różne schorzenia. Tym samym daje możliwość kontroli dietetyka w zakresie np. kaloryczności posiłku, ilości białka itd. Program daje 100 % gwarancję prawidłowych obliczeń, ponieważ powstał ze współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia - uwzględnia wszelkie straty, pracuje w oparciu o przeliczniki IŻŻ. Tym samym pomaga spełnić wymagania narzucane przez sanepid związane z układaniem jadłospisu (kalorie, wartości odżywcze, normy żywienia). Zalecany jest dla szpitali i poradni np. diabetologicznych.
Przegląd najważniejszych elementów programu:
-
Analiza prosta dla osób zdrowych
-Wprowadzanie danych – zakładka Ogólne
Aby program przeprowadził badanie dla osób zdrowych, klikamy na Analiza, a następnie wybieramy Dla osób zdrowych. Wyświetli się okno analizy. W oknie tym należy wypełnić wszystkie pola. Jako numer analizy wpisujemy dowolnie nadany przez siebie numer, możemy tu wpisać również imię i nazwisko osoby badanej lub dowolne słowo.
Następnie klikamy na Znajdź, by wpisać nazwę swojej lub obcej placówki (obcą placówkę
wpisują przede wszystkim sanepidy, które analizują różne placówki, akademie, dietetycy
zazwyczaj wpisują tylko własną jedną placówkę, w której pracują lub którą prowadzą).
W wyświetlonym oknie dodajemy nową placówkę przez przyciśnięcie przycisku Dopisz, następnie wpisujemy dane i przyciskamy Zapisz i Zamknij. Możemy również wybrać placówkę, którą wcześniej wprowadzaliśmy, w tym celu klikamy myszką na nazwie placówki – podświetli się na niebiesko, i przyciskamy przycisk Zatwierdź. Istnieje możliwość modyfikacji danych wcześniej wprowadzonej placówki, w tym celu naciskamy przycisk Popraw.
Następnie w polu Od i Do klikamy myszką i wybieramy na wyświetlonym kalendarzu datę - są to dni, w których dany jadłospis obowiązuje. Może być to maksymalnie 10 dni (czyli dekada), jeden dzień lub kilka dni.
-Wprowadzanie danych – zakładka Osoby/Normy
Klikamy na zakładkę Osoby, by wypełnić informację odnośnie żywionych osób.
W oknie tym zaznaczamy ptaszek w pustym polu obok Dzieci w żłobku i przedszkolu, jeżeli
analiza będzie dotyczyła żywienia dzieci w żłobku i w przedszkolu, ale dla całego dnia –
pojawi się wówczas automatycznie mnożnik normy 75% (25% jest przeznaczone dla kolacji jedzonej w domu), jeśli zaś będziemy planować obiad jednodaniowy wówczas zaznaczamy ptaszkiem pole obok Obiad jednodaniowy – automatycznie zmienią się przeliczniki. Jeśli planowane żywienie nie dotyczy żadnej z wymienionej opcji, wówczas nic nie klikamy, mnożniki zostają tak jak są.
Klikamy na dzień pierwszy. Pojawi się okno Posiłki. W oknie tym klikamy na odpowiedni posiłek – zakładkę, by wpisać informację odnośnie żywionych osób. Jeżeli mają być robione obliczenia np. dla obiadu, klikamy na zakładkę obiad. Jeżeli mają być to obliczenia robione dla całego dnia w domyślnie ustawionej zakładce (I śniadanie) klikamy na plus znajdujący się w kolumnie Cały dzień.
Pojawi się okno Wprowadzanie danych odnośnie norm.
W kolumnie Liczba osób wpisujemy liczbę osób, dla których przeprowadzamy badanie.
Następnie klikamy na plus, by wyświetliły się nam normy dla osób zdrowych.
Klikamy na odpowiednią grupę (normę) – podświetli się na niebiesko, następnie klikamy
Zatwierdź.
Uwaga!!! Jeżeli chcemy wybrać własną normę, zaznaczamy ptaszek przy Własna (kolumna Baza norm).
Po zatwierdzeniu normy wyświetli się okno Wprowadzanie danych odnośnie norm, w którym
zatwierdzamy raz jeszcze wprowadzoną normę klikając na Zatwierdź. Jeżeli nie chcemy jej
zatwierdzić, klikamy Anuluj.
-Wprowadzanie danych – zakładka Produkty
Po kliknięciu na zakładkę produkty wyświetli się okno jak poniżej.
By wypełnić informacje o produktach na pierwszy dzień, klikamy na zakładkę Pierwszy.
Zaznaczamy, czy wprowadzane produkty będą to produkty rynkowe, czy jadalne (domyślnie
są to rynkowe), potem klikamy na Wybór produktów.
Pojawi się nowe okno Wybór produktów. W oknie tym najpierw zaznaczamy, czy produkty te
będą przeznaczone na cały dzień, czy na poszczególne posiłki.
Następnie dodajemy produkty. By dodać produkt możemy go wyszukać przez wpisanie
pierwszych liter w polu szukaj lub klikając na grupę produktu, do której on należy.
Po wybraniu produktu wpisujemy w polu Ilość jego ilość i klikamy na Zatwierdź. W ten
sposób dodajemy po kolei następne produkty – szukaj (lub klikamy na grupę, potem produkt,
wpisujemy ilość i Zatwierdź).
Po dodaniu wszystkich produktów klikamy Zapisz.
-
Generowanie wyników dla osób zdrowych – analiza prosta
Aby zobaczyć wyniki analizy, klikamy na Raport, Analiza prosta.
Otworzy się okno Wybór zakresu analizy, w którym możemy ustawić dla jakiego posiłku/ów, okresu program ma robić badanie, jeżeli badanie ma być prowadzone dla całego wprowadzonego przez nas zakresu, klikamy w zakładce Całość na wybraną przez nas grupę posiłków.
Jeżeli analiza ma dotyczyć posiłku z konkretnego dnia, np. śniadania z trzeciego dnia,
klikamy na zakładkę Dzień 3, potem wybieramy I śniadanie.
Po kliknięciu Zatwierdź, pojawi się okno przedstawiające wyniki dla badanego przez nas
jadłospisu dla wpisanej grupy osób.
Oczywiście istnieje możliwość wydrukowania powyższego zestawienia. Można także eksportować to zestawienie do innego formatu, np. PDF.
-
Analiza dla osób chorych
Tutaj mogą ułożyć Państwo diety dla osób chorych – wyniki zostaną porównane z normami,
mogą to Państwo również zrobić w Analizie bez norm – patrz dalszy punkt.
Aby przeprowadzić analizę dla osób chorych, należy wejść w Analiza, Dla osób chorych.
Pojawi się okno z zakładkami Ogólne, Osoby/Normy, Produkty.
Zasada wprowadzania informacji o liczbie osób chorych, przyporządkowania im norm, planowania dla nich produktów jest identyczna jak w przypadku przeprowadzania analizy dla osób zdrowych. Równie identyczna jest zasada generowania i drukowania przez program analizy prostej, wg. grup i analizy szczegółowej, wszystkie kroki postępowania opisane zatem zostały w analizie dla osób zdrowych. Należy pamiętać, że analiza dla osób chorych zawiera normy dla osób chorych, dla osób zdrowych normy dla osób zdrowych, kroki działania są zaś identyczne w obu przypadkach.
-
Receptury
Aby sporządzić recepturę, należy wejść w HACCP, Receptura.
Wyświetli się okno zakładki Ogólne, w którym wypełniamy kolejne pola, prócz Nazwa zakładu/adres – program sam generuje nazwę zakładu, są to dane Państwa placówki. Kolejno wypełniamy Numer dokumentu to nadany przez nas numer, wypełniamy dalej Księgę HCCP, Tytuł – wszystkie pola kolejno, tylko datę utworzenia receptury i identyfikację konsumenta wypełniamy z menu rozwijalnego (datę utworzenia receptury – z kalendarza, identyfikację konsumenta – z opcji do wyboru). W przynależności do grupy potraw wpisujemy np. Zupy, jeśli jest to np. Zupa pomidorowa, następnie wpisujemy wielkość porcji jednostkowej potrawy np. 250 g, a w liczbie porcji wpisujemy liczbę porcji, którą przygotowujemy.
Po wypełnieniu wszystkich pól w zakładce Ogólne klikamy na zakładkę Lista składników dla
1 porcji. Otworzy okno, w którym klikamy na Wybór produktów – otworzy się okno Wybór produktów. Zasada wprowadzania produktów jest identyczna jak przy wprowadzaniu produktów w Analizie Prostej dla osób zdrowych ( patrz analiza prosta dla osób zdrowych).
Po wprowadzeniu wszystkich produktów klikamy Zapisz, powrócimy do okna zakładki Lista
składników dla 1 porcji, w którym możemy jeszcze wpisać produkty alergiczne.
Następnie klikamy na zakładkę Sposób przygotowania potrawy i wypełniamy tu wszystkie
pola.
Po wypełnieniu wszystkiego klikamy na zakładkę Informacja żywieniowa dla 1 porcji potrawy – otworzy się okno jak poniżej.
Należy pamiętać, aby zapisać recepturę – w tym celu klikamy Zapisz, pojawi się okno Dane
zapisane – klikamy OK. Tutaj możemy wydrukować recepturę – klikamy na Raport, pojawi się podgląd całej receptury, który, aby wydrukować klikamy na ikonę drukarki.
Aby zamknąć okno całej receptury, klikamy Zamknij.
Serdecznie Zapraszamy !!!
Do programów dołączona jest instrukcja obsługi w wersji multimedialnej, czyli oglądamy i słuchamy. Filmy te znajdują się na płycie z programami oraz w internecie. Filmy podzielone są na etapy, z których każdy trwa ok 15-20 min. Programy są bardzo szczegółowo omówione w filmach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może łatwo wdrożyć program oglądając instrukcję a w przypadku dodatkowych pytań może skontaktować się z naszą pomocą techniczną 58 661 74 21.
Pomoc techniczna jest bezpłatna, bez żadnych limitów.
Wymagania systemowe:
-
dowolny komputer z systemem Windows 98/2000/Me/XP/Vista/7/8/10,
-
ok 100MB wolnego miejsca na dysku,
-
dowolna drukarka.
Producent:
NET-KOMP Usługi Informatyczne
Wyślij zapytanie
Zamów program
Pobierz demo
INFOLINIA 0801 005 095
INFOLINIA 0801 005 095
Wikt dla zakładów produkcyjnych
Program Wikt Produkcja (wersja dla firm produkcyjnych) to aplikacja, która umożliwia obliczanie wartości odżywczej produkowanego produktu dla dowolnej gramatury. Użytkownik sam określa dla jakiej gramatury mają być robione obliczenia. Wpisuje własną recepturę. Aplikacja wykorzystywana jest przez technologów żywności. Pracują na niej duże firmy z m.in. branży przetwórczej (Stovit, Prospona itd), piekarniczej itd.
Do programów dołączona jest instrukcja obsługi w wersji multimedialnej, czyli oglądamy i słuchamy. Filmy te znajdują się na płycie z programami oraz w internecie. Filmy podzielone są na etapy, z których każdy trwa ok 15-20 min. Programy są bardzo szczegółowo omówione w filmach.
Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może łatwo wdrożyć program oglądając instrukcję a w przypadku dodatkowych pytań może skontaktować się z naszą pomocą techniczną 58 661 74 21.
Pomoc techniczna jest bezpłatna, bez żadnych limitów.
Wymagania systemowe:
-
dowolny komputer z systemem Windows 98/2000/Me/XP/Vista/7/8/10,
-
ok 100MB wolnego miejsca na dysku,
-
dowolna drukarka.
Producent:
NET-KOMP Usługi Informatyczne
Wyślij zapytanie
Zamów program
Pobierz demo
INFOLINIA 0801 005 095